Třídy lodí – 1. díl

 

Rozhodl jsem se sepsat velký…ne velký, OBŘÍ návod do hry World of Warships, který vás provede vším ve hře. Užití v něm najdou nejen začátečníci, ale i hráči, kteří už nějakou tu hru odřídili. Rozhodně se nebojte tento návod poslat kamarádovi, kterého do hry chcete uvést, bude vám vděčný. Návod je rozdělený do 7 částí, avšak doporučuji vám ho přečíst celý i pokud se cítíte ve hře jako ostřílení veteráni.

 

 

Třídy lodí

Začneme zcela od začátku, ale žádné přeskakování! Momentálně ve hře naleznete 4 druhy lodí. Každá loď, každé národnosti se lehce liší, ale přesto se dá říct, že každá třída má svůj společný cíl, který zde popíši.

Křižníky

Vzhledem k tomu, že toto je třída se kterou vaše cesta hrou World of Warships započne, tak s ní začneme i v našem tutoriálu. Křižníky by šlo označit jako průměrňáky, dokážou zastat jakoukoli roli v bitvě, ale v žádné z nich nijak neexcelují.

Většina z nich se vyznačuje vysokou rychlostí střelby a průměrným pancéřováním, ale rozhodně ne takovým, který by dokázal přežít vážné odstřelování. Daří se jim v ničení torpédoborců pomocí jejich základních děl a obvykle výbušné (HE) munice. Velká rychlost střelby a k tomu značné množství zbraní je ideální kombinace k ničení torpédoborců. Zároveň jsou i dobře chránění proti torpédoborců díky své pohyblivosti a ucházejícímu armoru.

Pokud se chystáte do prvních linií, budete muset zapracovat na manévrování a vyhýbání se nepřátelským salvám – dávejte pozor odkud nepřítel střílí a buďte připraveni na rychlý úhyb. Jedna šťastná salva z bitevní lodě vás může snadno vyřadit z bitvy. Samozřejmě vám v tom pomůže držet si nepřátelskou bitevní loď daleko od těla.

Jakmile ve hře pokročíte dál, krom vaší role bojování s nepřátelskými torpédoborci bude vaším úkolem také pokrytí prostoru. Na vyšších tierech ocení bitevní lodě vaší pomoc s odstřelováním letadel letadlovými zbraněmi, které na křižnících nejsou vůbec špatné.

Torpédoborce

Druhá třída lodí, kterou budete moci odemknout jsou torpédoborci – to poměrně jasně vysvětluje vaší hlavní roli v bitvě. Vaším úkolem je vystřelit torpéda na nepřátelské lodě. Půjde především o bitevní lodě a letadlové lodě, jelikož jsou pomalé a špatně manévrovatelné.

Samozřejmě také máte pár zbraní, určené především pro boj s nepřátelskými torpédoborci, avšak vystřelením z těchto zbraní se snadno odhalíte nepřátelským lodím. Pokud tyto zbraně nemusíte používat, vyvarujte se střelbě z nich. Využijte místo toho vaší malé viditelnosti k proplížení se k nepřátelským lodím, vypuštění torpéd a následnému skrytí na bezpečnější místo. K tomu vám pomůže možnost vypuštění krycího kouře a na vyšších tierech také vypnutí protiletadlových zbraní (Primárně klávesou „P“). Při bojování na blízké vzdálenosti musíte mít na paměti, že většina bitevních lodí, křižníků a i několik letadlových lodí má sekundární zbraně, které mohou způsobit na vašem torpédoborci devastující následky.

Důležité je také zmínit, že řídíte nejrychlejší lodě ve hře a pokud vidíte, že nepřítel střílí před vás, využijte toho a rychlou otočkou změňte směr – nenechte se trefit a místo toho trefte svými obávanými torpédy nepřítele – to je váš jednoduchý úkol

Bitevní lodě

Bitevní lodě ve World of Warships rozhodně budí strach. Jsou velmi dobře pancéřované a mají děla s obřím dostřelem a ničivou sílou. Když čtete toto, možná si říkáte, proč by někdo řídil něco jiného, mají snad tyto lodě nějaké nevýhody?

Ano, mají několik vad na kráse. První, poměrně jasná jsou poměrně velké. Nene, to je špatný označení – jsou nechutně obří! Netrefit je dá možná více úsilí, než se do nich trefit. Samozřejmě, máte nějaké pancéřování a dobrou odolnost, ale také máte na lodi části, do kterých není vůbec příjemné, když se někdo trefí. A to, že jste velcí znamená jednu další podstatnou věc – jste i těžcí. A jak už ze školy víte, rychlé pohyby nejsou nic pro tlouštíky a změnit směr, či rychlost není otázka malé chvilky.

Další z vad jsou vaše zbraně. Teda, tak napůl. Vaše zbraně mají dobrý dostřel a můžete vystřelit defakto kamkoli na mapu, na rozdíl od ostatních lodí. Také když se trefíte, tak jste schopni zničit nepřátelskou loď na jednu ránu a znepříjemnit jinému hráči hru. Avšak za tohle zaplatíte něčím jiným.

Věže – otáčet s nimi je příšerný zážitek. Slovo pomalý nedokáže vyjádřit, jak moc pomalý to otáčení je. To znamená, že musíte plánovat dopředu, kam se chystáte jet a kam budete pravděpodobně střílet. Zadruhé nabíjení, než nabijete nějakou tu chvilku si počkáte. Vzhledem k tomu, že střílíte na velké vzdálenosti, může se stát že střela poletí na cíl až 20 vteřin, tudíž je nutné sledovat dráhu lodi a promyslet si kam před ní vystřelit. Rozhodně vám k užitku přijde „ALT“ klávesa, jelikož vám zobrazí doplňující informace, jako je vzdálenost.

Třetí nevýhoda rozhodně je, že s takto obřími zbraněmi a velkou vzdáleností se musíte připravit na velký rozptyl střelby. Střílet po malých lodích může vyústit v minutí a trávení další půl minuty nabíjením. Pokud se rozhodnete střílet po malých lodích – zvolte HE munici, vzhledem k tomu, že průbojnou municí je prostřelíte na skrz a nezpůsobíte takové škody. Naopak proti velkým lodím, jako jsou bitevní lodě bude vaším přítelem průbojná munice. Pokuste se mířit na střed pod věže, tam kde je uložena munice pro způsobení masivních škod na nepřátelské lodi.

Shrnutí je jasné. Pokuste se držet ve větší vzdálenosti a plánujte vaše útoky a nikdy nebojujte osamocení, protože osamocená bitevní loď je lahůdka pro nepřátelský tým.

Letadlové lodě

Poslední typ lodí, který zde popíšu je také poslední typ lodě, který si budete moci odemknout. Jak už název vypovídá, hraje se s nimi trochu jinak a vše je o letadlech. Zjednodušeně plujete s pojízdným letištěm. To znamená, že nemáte žádné zbraně na samotné lodi a bude pro vás důležité držet se dál od nepřátelských lodí, avšak tím také prodloužíte doletovou dobu vašich letadel. Pokud se ztrácíte v tom, že se máte držet daleko, ale zároveň blízko, doporučuji vám držet se kousek za zbytkem vašeho týmu a podporovat je svými nálety.

Samozřejmě není to tak nudné, jak to může zní, že budete stát v rohu a posílat na nepřátele bombardéry. Krom toho můžete vypouštět torpéda, či bojová letadla, kterými můžete zjišťovat pozice nepřátel a sestřelovat nepřátelské bombardéry. Vaším úkolem tudíž není jen z dálky udílet poškození, ale také chránit zbytek týmu.

To je vše podstatné k typům lodí, v druhém díle budeme pokračovat s národama.

1.dílTřídy lodí

2.dílNárody

3.díl – Navigace a manévrování

4.díl – Boj: Dělostřelectví

5.díl – Boj: Torpéda

6.dílBoj: Letadlové lodě

7.dílAktivní schopnosti lodí

Napsat komentář