Boj: Torpéda – 5.díl

Když už jsme si napsali něco o dělech ve hře, pustíme se do torpéd. Můžou být devastující v dobrém i špatném smyslu, takže je nutné, abyste byli opatrní

Rychlost a dostřel

Většina torpéd jsou zbraně na krátkou vzdálenost. I když některé japonské torpéda mohou mít dostřel až ke 20km. Pokud se ale budeme bavit o torpédech obecně, většina z nich nelze vystřeli dál, než do nějakých 5-7 km. Takže proto si mohu dovolit říct, že jsou to zbraně krátkého dosahu.

Další věc, která platí i u torpéd s dlouhým dostřelem, je, že torpéda jsou narozdíl od ostatních zbraní pomalé. Ukrutně pomalé. Zatímco projektil vystřelený z děla může dosahovat rychlostí kolem 1000 m/s, torpédo dosahuje rychlostí přibližně 25x nižších. To znamená, že rychlé lodě mohou „odutéct“ torpédům a naopak spojenecké lodě, které nedávají zcela pozor, mohou nechtěně do vašich torpéd najet. Takže vždy dávejte hlavně vy pozor, kam tyhle věci střílíte. Není ani tak těžké vidět křižník, který se potopí vlastními torpédy.

Míření a vystřelení torpéda

Fajn, dejme tomu, že se vám povedlo přiblížit se dostatečně blízko k nepřátelské lodi, takže co teď, jak vystřelit tyhle krámy? Zjednodušeně to funguje stejně jak u míření normálními děly – práci vám ulehčí i bílý nástin při míření torpédy, který vám ukáže, kam byste měli vystřelit torpéda za předpokladu, že nepřátelská loď nezmění rychlost a kurz, což ve většině případů udělá. To znamená, že přeci jen budete muset využít mozek a zamířit dle vašeho uvážení. Nepřítel se zkrátka vždy pokusí nějak vyhnout torpédům, pokud se nejedná o extrémně krátké vzdálenosti.

Pokud je váš nepřítel hodně daleko, prakticky na kraji dostřelu vašich torpéd, může vám přijít k ruce vystřelit užší salvu torpéd (znovukliknutím klávesy 3). Tato rada může znít nelogicky, ale nezapomínejte na jednu věc. Torpéda se vždy vzdáleností oddělují více a více od sebe, to znamená, že v maximální vzdálenosti budou hodně daleko od sebe. Pokud je vystřelíte v režimu daleko od sebe. většina lodí nebude mít velké problémy projet mezi torpédy. Střílet torpéda dál od sebe na takovouto vzdálenost má smysl pouze, když se pokoušíte trefit více cílů, nebo pokud se plavíte torpédoborcem, který střílí velké množství torpéd, jako je například Kitakami (dokáže vystřelit 20 torpéd na každé straně).

Také pokud střílíte vaše torpéda a máte jich více než jednu sadu, rozmístěte vaše torpéda tak abyste druhou sadou vystihli směr do kterého může nepřítel uhnout. Pokud to stihnete rychle a správně, donutíte tím nepřítel, aby si vyžral alespoň jedno, nebo dvě torpéda

Jak vyslat torpéda bez povšimnutí

Hádám, že chcete, aby se nepřítel vyhnul co nejméně torpédům, jak je to jen možné. Samozřejmě, že můžete trefit pár dobrých ran správným rozmístěním a namířením vašich torpéd, ale každej víme, že trefit všechny vykouzlí člověk zcela jiný škodolibý úsměv na tváři. Aby se vám tohle podařilo, musíte se buďto dostat na velmi blízkou vzdálenost k nepříteli a riskovat potopení, nebo nepřítel nesmí vědět, že jste na místě kde jste a vysíláte smrtící torpéda. Toho můžete dosáhnout pomocí kouřové clony (ačkoliv každý lepší hráč si clony povšimne a rozhodně se nepokusí jet skrz ní), nebo pomocí ostrůvků. Pokud vidíte, že za ostrovem je bitevní, nebo letadlová loď a vy jste na druhé straně, dávejte pozor, kdy se nepřítel pravděpodobně dostane zpoza ostrova. Vystřelte vaše torpéda, než si všimnou, že tam jste a tím jím dáte velmi krátkou dobu na zareagování. Pokud k tomu ještě zrovna bojují na bitevní linii, je dost pravděpodobné, že budou držet ještě chvíli ten stejný kurz. A pro připomenutí – vždy dávejte pozor kudy jedou vaše nepřátelské lodě!

Šetřete!

Poslední, ale neméně důležitá věc, než všechny ostatní. Torpéda mají dlouho dobu přebití, zvlášť u vyšších tierů. Nezahazujte vaše torpéda na křižník s 2k životy, když máte šanci, že někde v okolí je lepší, šťavnatější cíl. Buďto, pokud jste v bezpečí, ho doražte děly, které máte také, nebo ho nechte spojencům a vaše torpéda si ušetřete. ze začátku se přebíjí 30-40 vteřin, ale čím dále budete postupovat, tím se bude doba prodlužovat klidně i na více než 2 minuty. Pokud jste zrovna torpéda vypálili, schovejte se na bezpečné místo a počkejte na přebití, abyste se mohli vrátit do bitvy.

V dalším díle se podíváme zhluboka na letadlové lodě, kam se ukrýt, co jaká letadla dělají a vše další co potřebujete vědět.

1.dílTřídy lodí

2.dílNárody

3.díl Navigace a manévrování

4.díl – Boj: Dělostřelectví

5.díl – Boj: Torpéda

6.dílBoj: Letadlové lodě

7.dílAktivní schopnosti lodí

Napsat komentář