Aktivní schopnosti lodí – 7.díl

Každá loď má jednu, nebo více aktivních schopností. Některé jsou určeny tierem a třídy lodě. Některé mají všechny lodě nezávisle na tomto. Pokusím se zde udělat krátký přehled těchto schopností a kdy je vhodné je použít.

Havarijní tým

První (a univerzální) schopnost ve hře World of Warships je havarijní tým. Tato schopnost opraví všechny (ne kriticky) poškozené moduly na lodi, zastaví všechny požáry a potápění v době kdy je aktivní. Schopnost je aktivní několik vteřin před tím, než se začne znovu nabíjet. Samotná doba nabíjení je poměrně dlouhá (může být snížena schopnostmi kapitána), takže byste jí měli využívat opatrně – avšak ne zas tak moc zřídka.

Na torpédoborcích a křižnících můžete schopnost využít pro uhašení požáru, jelikož nemáte životů nazbyt. Avšak je pokuste se předtím dostat pryč z bojové linie a nepřátelské palby. U torpédoborců to můžete urychlit pomocí kouřové clony – další schopností, kterou má. V případě bitevních lodí se malý požár vyplatí kompenzovat pomocí opravářské čety. Co se týká letadlových lodí, zmiňoval jsem to již v minulém díle návodu, že se vyplatí počkat než budou vaše letadla připravena k odletu.

Avšak nejlepší využití, bez ohledu na třídy lodě je, pokud dojde k vyřazení kormidla, či pohonných systémů, jelikož bez nich se nedostanete z místa, kde jste pod palbou. Opravování děl/torpéd většinou nestojí za využití, protože se bez nich chvíli objedete a jsou opravovány rychle.

Kouřový generátor

Kouřový generátor je schopnost, kterou mají pouze torpédoborce. Pomocí schopnosti vytváříte oblak kouře kolem vaší lodi po dobu trvání. Každá loď uvnitř, nebo za kouřovou clonou získá bonus k maskování, což v případě torpédoborců znamená jejich téměř neviditelnost. Avšak má limitovaný počet užití a dlouhá doba nabití by vás měla nutit k opatrnému používání.

Využití může být jak ofenzivní (k bližší pozici na vypuštění torpéd), tak defenzivní (pro schování se před nepřátelskou palbou). Nesmíte zapomenou, že nepřítel poměrně jasně velký oblak kouře vidí, takže ví na jaké pozici se přibližně nacházíte. Pokud už nepřítel má nějakou tu bitvu za sebou, tak se oblaku koře vyhne velkým obloukem, tudíž ofenzivní využití se může stát náročným.

Opravářská četa

Opravářská četa je schopnost, kterou mají bitevní lodě. Způsobuje obnovu životů po určitou dobu. Stejně jako u kouřového generátoru máte omezený počet využití a dlouho dobu nabití, takže je nutné je používat chytře. Nejlepší využití má v případě, že dostanete ránu AP municí pro opravení poškození způsobené zaplavováním/hořením.

Obranná protiletadlová palba

Konečně schopnost, kterou mají i pouze křižníky. Avšak pouze od tieru 6 a výš. Schopnost zvýší účinnost boje proti letadlům. Jakýkoliv křižník, který užije této schopnosti způsobí, že nepřátelské letadla s torpédy začnou panikařit (vypustí torpéda vždy do vějíře místo rovné linie). Narozdíl od předchozích schopností se zde nemusíte zabývat omezeným počtem využití, jelikož omezeny nejsou.

Průzkumné letadlo

Poslední schopnost je závislá na lodi. Některé lodě (Především bitevní a některé křižníky) mají průzkumné letadlo na palubě. Vypuštění průzkumného letadla zvýší dohled vaší lodi. Toto letadlo nebudete moct ovládat, bude pouze kroužit kolem vaší lodi. U bitevních lodí ve větším poloměru.

Vzhledem k vysoké době nabíjení a omezenému počtu letadel, musíte přemýšlet kdy letadlo vypustit. Je zbytečné ho používat hned od začátku, jelikož na větších mapách nebudou mít žádné užití. Rozhodně se vyplatí použít ho k tomu, abyste viděli lodě, které se pokoušejí schovat v kouři, či za horizontem některého z ostrůvků.

To je zatím vše, pokud máte nápady na další díly návodů, určitě napište do komentářů.

1.dílTřídy lodí

2.dílNárody

3.díl Navigace a manévrování

4.díl – Boj: Dělostřelectví

5.díl – Boj: Torpéda

6.dílBoj: Letadlové lodě

7.dílAktivní schopnosti lodí

Napsat komentář